Skip links

Buğday Nişastası

Buğday Nişastası

Buğday nişastası mutfakta en sık kullanılan ve ismi en çok bilinen nişasta çeşitleri arasında yer alıyor. Bilindiği üzere farklı bitkilerden üretilen pek çok nişasta türüne denk gelmek mümkün. Bunun yanı sıra nişastaların kullanım alanı ve özellikleri de aslında farklı olarak karşımıza çıkıyor. Mutfak malzemeleri arasında vazgeçilmezlerden olan ve pek çok farklı tarifte kullanılan buğday nişastası da diğer nişastalardan ayrılıyor. Bu nedenle tarifleri doğru bir şekilde uygulayabilmek için nişastaların farkını bilmekte fayda var. Buğday nişastası glüten içermektedir.

Buğday Nişastası ile Neler Yapılabilir?

Bilindiği üzere her nişastanın farklı bir kullanım alanı bulunmaktadır. Mutfak kültürümüzde önemli yer tutan nişastalar pek çok farklı tarifte farklı amaçlar ile kullanılabilir. Ancak her birinin daha iyi çalıştığı belli alanlardan bahsetmek mümkündür. Buğday nişastası kullanım alanı ise genellikle tatlı tarifleri olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu nişasta çeşidi pasta ya da kurabiye gibi çeşitli hamur işlerinde kullanılabilir. Bunun yanı sıra sütlü tatlılar yapılırken de buğday nişastası kullanılabilmektedir.
Buğday Nişastası Ne İçin Kullanılır?
Pek çok markette farklı nişastalar ile karşılaşmak mümkündür ancak bu nişastaların hepsi birbirinden ayrı amaçlar için kullanılmaktadır. Peki buğday nişastası ne için kullanılır? Buğday nişastasının ana kullanım alanının tatlılar olduğu bilinmektedir. Tatlı olan hamur işlerinde nişasta kullanılacak ise buğday nişastası tercih edilebilir. Bunun yanı sıra çeşitli muhallebilerde ve sütlü tatlılarda da buğday nişastası koyulaştırma ve bağlama amacı ile kullanılmakta olarak karşımıza çıkıyor.
Buğday Nişastası ile Mısır Nişastası Arasındaki Fark Nedir?
Buğday nişastası ve mısır nişastası mutfak ile ilgilenen pek çok kişi tarafından ismi en sık duyulan nişasta çeşitleri arasında karşımıza çıkıyor. Çoğu zaman bu iki nişasta birbiri ile karıştırılıyor olsa da aslında ikisinin birbirinden oldukça farklı kullanım alanları bulunuyor. Bilindiği üzere buğday nişastası daha çok tatlı hamur işleri ya da muhallebi tarifleri için kullanılırken mısır nişastası ise tuzlu olan tariflerin yapımı ya da sos tarifleri için tercih ediliyor.