Skip links

Patates Nişastası

Patates Nişastası

Patates nişastası pek çok farklı nişasta türlerinden biri olarak karşımıza çıkmaktadır. Bilindiği üzere nişastaların farkı hangi maddelerden üretildiğine bağlı olarak değişmektedir. Patates nişastası ise patatesten elde edilmektedir. Bir bitki olarak patates oldukça yüksek oranda nişasta içermesi ile bilinmektedir. Bu nedenle uzun sürelerdir patates nişasta için bir kaynak olarak kullanılır. Glütensiz bir nişasta çeşidi olarak bilinen patates nişastasının diğer nişastalara oranla daha iri granül tanelerine sahip olduğu ise söylenebilir. Aynı zamanda bu nişasta çeşidi mutfak içerisinde pek çok farklı alanda kullanılmaktadır.

Patates Nişastası Ne Amaçla Kullanılabilir?

Bilindiği üzere nişastalar birbirlerinden oldukça farklı kullanım alanlarına sahiptir. Patates nişastası kullanım alanı bakıldığında ise bu nişasta türünün tatlılarda, hamur işlerinde ya da sos yapımlarına kullanılmadığı görülmektedir. Ancak patates nişastası zaman zaman yemek pişirmede ya da fırınlamalarda kullanılabilir. Özellikle balık ya da sebze kızartmak için patates nişastasının tercih edilebildiği bilinmektedir. Aynı zamanda salep üretimi, ekmek üretimi gibi alanlarda da patates nişastası kullanılabilir. Bunun yanı sıra hazır çorbalarda, kuruyemişlerde, rendelenmiş peynirlerde de yer alabilmektedir.
Patates Nişastası Yerine Hangi Nişasta Kullanılabilir?
Eğer elinizdeki tarif için patates nişastası kullanmanız gerekiyorsa ancak elinizde yoksa yerine ne kullanabileceğinizi merak ediyor olmanız normaldir. Elbette patates nişastası yerine kullanabileceğiniz ikamelerden söz edilebilir. Peki patates nişastası yerine ne kullanılabilir? Patates nişastası yerine mısır nişastası, ararot tozu, pirinç unu, topyoka nişastası, badem ya da yulaf ununun kullanılabildiği bilinmektedir.
Patates Nişastası ile Patates Unu Farklı Mıdır?
Hem patates nişastası hem de patates unu, patates bitkisinden elde edildiği bilinen ürünlerdir. Dolayısıyla bu ürünlerin aynı amaçlar ile kullanılıp kullanılamayacağı merak edilmektedir. Aynı bitkiden elde ediliyor olsalar da aslında bu iki ürün birbirinden oldukça farklıdır. Kimi zaman birbirleri yerinde kullanılabildikleri tariflerden söz etmek mümkün olsa da yine de özellikle tat açısından patates nişastası ve patates ununun farklı olduğunu unutmamak gerekmektedir. Dokuları ve tatları arasında farklılık sebebiyle patates nişastası ve patates ununu birbirleri yerine kullanmak tarifi bozabilir.