Skip links

Güllaç

Güllaç

Güllaç tatlısı; güllaç yaprağı, süt, şeker ve tercihe göre gülsuyu gibi ilavelerle yapılmakta olan geleneksel Türk tatlılarından biri olarak karşımıza çıkmaktadır. Özellikle Ramazan ayında güllacın oldukça sık bir şekilde tercih edildiği bilinmektedir. Yapımı kolay olan bu tatlının aynı zamanda oldukça lezzetli olduğunu ise söyleyebilmek mümkün. Mutfak kültürümüzde önemli bir yeri olan bu tatlının yaklaşık olarak 1400’lü yıllar içerisinde mutfağımıza girmiş olduğu düşünülmektedir. Reçete paketlerin arka kısmına bulunmaktadır.

Güllacın Faydaları Nelerdir?

On iki ayın sultanı olarak bilinen ramazan ayında iftar yemeklerinden sonra yemek için adeta bir vazgeçilmez olan güllaç tatlısı oldukça hafif ve ferahlatıcı bir tatlı olarak karşımıza çıkıyor. Bunun yanı sıra güllacın faydaları ise saymakla bitmiyor. İşte ramazanda güllaç tüketmenizin nedenleri;

  • Genel olarak tatlılar söz konusu olduğunda yüksek oranda karbonhidrat ile karşılaşılırken güllaçta bu durum söz konusu olmamaktadır. Süt içermesinden dolayı güllaç bir protein kaynağı olarak anılır.
  • Hafif olmasının yanı sıra güllaç kalorisi az olan tatlılar arasında yer alıyor. Özellikle içerisinde az yağlı süt kullandığınız takdirde çok daha az kalorili bir güllaç yapabilmeniz mümkün.
  • Üzerinde pişirilmemiş ve taze bir şekilde meyve kullanıldığından dolayı güllaç aynı zamanda vitamin açısından da oldukça zengin bir tatlı olarak biliniyor.
  • Aynı zamanda üst kısmına serpilen badem, fındık ya da ceviz sayesinde güllaç omega 3 yönünden de etkili bir tatlı olarak karşımıza çıkıyor.
  • Güllaç Nasıl Farklı Yapılır?
    Temel malzemeleri her zaman aynı olsa da internet üzerinden pek çok farklı güllaç tarifi bulabilmeniz mümkündür. Ancak farklı tatlar yakalamak istiyorsanız güllaç tarifleriniz içerisinde nar suyu kullanabilir ya da kullandığınız sütün içerisine vanilya gibi aromalar ekleyebilirsiniz. Bunun yanı sıra süslemelerinize çeşitlilik katarak farklı bir güllaç ortaya çıkarabilirsiniz, ancak süslemede sadelikten uzaklaşmamaya özen göstermeniz önem taşıyor.