Skip links

Mısır Nişastası

Mısır Nişastası​

Mısır nişastası, mısırdan elde edilen bir nişasta çeşididir. Aynı zamanda bu nişasta çeşidi ülkemizde ismi en sık duyulan ve dolayısıyla pek çok kişi tarafından bilinen bir nişasta çeşidi olarak karşımıza çıkmaktadır. Mısır nişastası haricinde buğday, pirinç, patates nişastası gibi farklı nişasta çeşitlerinden de bahsedebilmek mümkündür. Ancak bu nişastaların her birinin birbirinden farklı özelliklere sahip olduğunu unutmamak gerekmektedir. Bilindiği üzere mutfak içerisinde her nişastanın kullanım alanı bir diğerinden farklıdır. Bunun yanı sıra nişastalar pek çok farklı tarif içerisinde tat dengelemek, kıvam koyulaştırmak, bağlamak gibi çeşitli amaçlar için kullanılabilir. Mısır nişastası en çok üretilen ve piyasada fiyatının uygunluğundan dolayı en çok tercih edilen nişastadır.

Mısır Nişastası Ne İçin Kullanılmaktadır?

Pek çok farklı nişasta çeşidinden bahsetmek mümkünken bu nişastaların birbiri ile karıştırılması ya da birbiri yerine kullanılması çoğu zaman kafa karışıklığına neden olabilmektedir. Aslında farklı maddelerden yapılmış olan nişastalar farklı özellikler taşımakta ve dolayısıyla farklı amaçlara yönelik kullanılmaktadır. Mısır nişastası kullanım alanı ise tuzlu ve tatlı tarifler olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu nişasta türü tuzlu olan hamur işi tariflerinin içerisinde ya da çeşitli yemek soslarının hazırlanması sırasında kullanılabilir. Mısır nişastasını kullanarak yemekleriniz için yapacağınız çeşitli sosları bağlayabilir ya da ağızda dağılan lezzetli mi lezzetli kurabiyeler yapabilirsiniz.
Mısır Nişastası ile Buğday Nişastası Aynı Mıdır?
Pek çok kişi tarafından merak ediliyor ve karıştırılıyor olsa da buğday nişastası ve mısır nişastasının aynı olmadığı söylenebilir. İki nişastanın kullanım alanı birbirinden farklıdır. Mısır nişastası tuzlu ve tatlı tarifler içerisinde kullanılmakta olan bir nişasta çeşididir.