Skip links

Oluklu Mukavva Yapıştırıcısı

Oluklu Mukavva Yapıştırıcısı

Etkili bir yapıştırıcı çeşidi olan oluklu mukavva yapıştırıcısı genellikle bir mukavva kâğıdı türü olan oluklu mukavvaları yapıştırmakta kullanılmaktadır. Kullanım alanında oldukça etkili sonuçlar vermesi tercih edilmesinin başlıca nedenlerindendir.
Few carton boxes on the white background

Oluklu Mukavva Nedir?

Oluklu mukavva yapıştırıcısının içerisindeki etken madde nişastadır. Fakat nişasta modifiye edilmiştir. Bu yüzden oluklu mukavva yapıştırıcısı kimyasal işlem görmüş bir üründür.
Ürün hazırlanırken herhangi bir ısıtma işlemi gerektirmez. Ürün hazır karışım olup toz halinde 30kg’lık Kraft torbalarda satılmaktadır. Kullanıcı bu ürünü su ile karıştırarak oluklu mukavva yapıştırıcısını elde etmektedir. Karıştırılacak su oranı ise firmanıza verilen/önerilen reçete doğrultusunda belirlenir. Kullanım kolaylığı sayesinde zamandan kazandıran oluklu mukavva (one bag mix) yapıştırıcısı ambalaj firmaların gözdesi haline gelmiştir.
Oluklu Mukavva Yapıştırıcısı Ne İçin Kullanılır?
Yapıştırıcı çeşitlerinden biri olan oluklu mukavva yapıştırıcısı ne için kullanılır? Taşımacılık ve paketleme alanlarında sıklıkla kullanılan oluklu mukavvaları yapıştırmak için kullanılır. Çünkü oluklu mukavvalar diğer yapıştırıcı türlerinde etkili sonuçlar vermemektedir.
Oluklu mukavva yapıştırıcısının içerisindeki etken madde nişastadır. Fakat nişasta birtakım işlemlerden geçirilmiştir. Bu yüzden oluklu mukavva yapıştırıcısı kimyasal işlem görmüş bir üründür. Herhangi bir ısıtma işlemi gerektirmez. Genellikle toz halinde satılmaktadır. Kullanıcı bu tozu su ile karıştırarak oluklu mukavva yapıştırıcısını elde etmektedir. Karıştırılacak su oranı ise alınan oluklu mukavva yapıştırıcısının miktarı ile belirlenmektedir.
Oluklu Mukavva Yapıştırıcısının Özellikleri Nelerdir?
Oluklu mukavva yapıştırıcısının pek çok özelliği bulunmaktadır. Bunlardan ilki yapıştırma kuvvetidir. Oluklu mukavva başta olmak üzere diğer kalın karton türlerinin yapıştırılmasında son derece etkilidir. Ayrıca kısa sürede sonuç sağlanmaktadır. Hazırlanması ve uygulanması kolay olduğu için taşıma ve paketlemede sıklıkla kullanılmaktadır. Yapıştırıcı kokusuzdur ve hazırlandıktan sonra viskozite değeri stabil kalır. Uygulandığı yerde herhangi bir tahribat ya da iz bırakmamaktadır. Ürünümüz hazırlandıktan sonra ekşime veya çökme yapmamaktadır.